Umowa deweloperska to dość szczególny rodzaj umowy, co ma związek m.in. z faktem, iż podpisujemy ją na długo, zanim wprowadzimy się do swojego nowego domu lub mieszkania. Mając na uwadze ewentualne niebezpieczeństwa, jakie mogą wiązać się z niekorzystnymi zapisami umowy deweloperskiej, powinniśmy skonsultować ją z prawnikiem. Wyjaśniamy, dlaczego warto skorzystać z porady eksperta i przed jakimi zagrożeniami może nas to ustrzec.

Co warto wiedzieć o umowie deweloperskiej?

Wszystkie umowy deweloperskie są skonstruowane w podobny sposób, co ma związek z przepisami nałożonymi przez Ustawę deweloperską. Nie oznacza to jednak, że wśród kilkudziesięciu stron dokumentu, nie znajdą się zapisy, które mogą być dla nas niekorzystne. Umowy zawierane z deweloperem, podobnie jak inne rodzaje umów, spisywane są specyficznym, skomplikowanym i często niezrozumiałym dla laika językiem. To kolejne zagrożenie, na które musimy zwrócić uwagę, bo podpisanie niezrozumiałej dla nas umowy może być początkiem lawiny problemów. Zakup domu lub mieszkania od dewelopera to duża inwestycja, dlatego powinniśmy się chronić przed ewentualnymi stratami lub utrudnieniami, które mogą mieć związek np. z korzystaniem z części wspólnej nieruchomości. Aby uniknąć problemów, najlepiej przed złożeniem swojego podpisu na umowie skonsultować jej zapisy z prawnikiem np. radcą prawnym, który poszuka niekorzystnych dla nas zapisów, podpowie, czy możemy ubiegać się o ich zmianę, jak również wyjaśni niezrozumiałe dla nas fragmenty umowy.

Dlaczego konsultacja z prawnikiem jest bardzo ważna?

Nawet wysoko wykształcone osoby mają problem ze zrozumieniem niektórych zapisów umów deweloperskich. W szczególności chodzi o zapisy dotyczące prawa własności, które są kluczowe dla każdego inwestora, zapisów dotyczących prawa do przeniesienia lokalu, a także odstąpienia od umowy. Co więcej, powinniśmy porównać zgodność załączników z zapisami umowy, które ich dotyczą, co powoduje kolejne problemy. Prawnik dysponuje nie tylko wiedzą prawniczą, ale także doświadczeniem, które pozwala skutecznie wyłapać niezgodne z obowiązującym prawem zapisy oraz zapisy niekorzystne dla inwestora. Konsultacja zapisów w umowie deweloperskiej z prawnikiem to inwestycja, która procentuje, dając nam gwarancję, że podpisujemy zgodną z prawem oraz korzystną dla nas jako inwestorów umowę, dzięki której będziemy mogli następne kilkadziesiąt lat cieszyć się spokojnym zamieszkiwaniem w naszym nowym domu lub mieszkaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *