W latach 2006-2008 banki udzieliły prawie 500 tysięcy kredytów frankowych. Frank miał wtedy atrakcyjny kurs, a kredyty były nisko oprocentowane. Znacznie niżej niż kredyty w złotówkach. Po przeliczeniach rata w kredycie frankowym była dużo niższa niż rata w złotówkach. Banki zachęcały klientów do zaciągania kredytu właśnie w walucie szwajcarskiej. Przekazywano również klientom zapewnienie o stabilności tej waluty, a nawet wręcz o największej stabilności wśród innych walut. Wiele osób zdecydowało się na skorzystanie z takiego kredytu, zwłaszcza że w wielu przypadkach pracownicy banków przedstawiali ofertę kredytową w taki sposób, że zdolność kredytowa klienta pozwalała mu na zaciągnięcie kredytu tylko w szwajcarskiej walucie. Banki nie informowały również rzetelnie swoich klientów o rzeczywistym ryzyku walutowym. Po kilkunastu latach okazało się, że klienci banków borykają się ze stresem wynikającym z blisko 100% wzrostu kursu szwajcarskiej waluty oraz zamiast malejącym to rosnącym zadłużeniem wynikającym z tych kredytów i to pomimo ich spłaty. Czy można unieważnić kredyt frankowy?

Co się stało z frankiem szwajcarskim?

Na przestrzeni lat kurs franka szwajcarskiego wzrósł prawie o 100%.  Co za tym idzie raty również wzrosły.  Szczególnie, wzrosty dotknęły klientów z wysokimi ratami. Nie dość, że już od początku były wysokie to po wzroście często już całkowicie nie do spłacania.

Rodzaje kredytów frankowych

Kredyt frankowy to potoczna nazwa kredytu powiązanego z walutą obcą. Wyróżnia się trzy rodzaje takich kredytów.  Kredyt walutowy został zaciągnięty w CHF, jest spłacany w CHF i zadłużenie również jest we frankach. Kredyt indeksowany do waluty obcej. Kredytobiorca zobowiązany jest spłacić kredyt we frankach i jest wystawiony na związane z tym ryzyko wzrostu kursu waluty obcej, co z kolei wiąże się ze spłatą większej kwotyKredyt denominowanyZobowiązania określone w umowie kredytu frankowego są wyrażone w walucie obcej, natomiast wypłata następuje w złotówkach po przeliczeniu po kursie wymiany z dnia wypłatyKredytobiorca nie wiedział, jaką ostatecznie otrzyma kwotę.

Umowa kredytowa może zostać unieważniona, gdyż w momencie brania kredytu frankowicz nie miał świadomości, jakie ryzyka niesie za sobą wahanie kursu walut. Brak transparentności w przedstawianiu mechanizmu stosowanego przez bank może powodować poczucie oszukania. Warto zwrócić się z tą sprawą do eksperta. On pomoże w rozumieniu zawiłych zapisów zawartych w umowie jak i czy bank nie zastosował niedozwolonych zapisów prawnych.

Umowa kredytowa może zostać unieważniona, gdyż w momencie brania kredytu frankowicz nie miał świadomości, jakie ryzyka niesie za sobą wahanie kursu walut. Brak transparentności w przedstawianiu mechanizmu stosowanego przez bank może powodować poczucie oszukania. Warto zwrócić się z tą sprawą do eksperta. On pomoże w rozumieniu zawiłych zapisów zawartych w umowie jak i czy bank nie zastosował niedozwolonych zapisów prawnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *