Radca prawny jest specjalistą posiadającym szeroką wiedzę z zakresu prawa i jego odłamów. Współpracę z radcą prawnym może nawiązać nie tylko osoba prywatna, ale także przedsiębiorstwo. Do ich głównych obowiązków należy wsparcie w rozwiązywaniu problemów związanych z prawem administracyjnym, rodzinnym, karnym lub prawem pracy. Nawiązanie współpracy z radcą prawnym pozwala na uniknięcie wielu problemów, a także sprawniejsze rozwiązanie obecnych spraw.
Co leży w zakresie obowiązków radcy prawnego?
Z porad radcy prawnego może skorzystać każdy, kto potrzebuje pomocy w sprawach natury prawnej. Warto wiedzieć, że zawód ten jest zaliczany do zawodów zaufania publicznego. Po zawarciu współpracy z radcą prawnym może on reprezentować klientów w sądach lub różnego rodzaju urzędach, a także sporządzać różnego rodzaju akta i umowy. Jedną z sytuacji, w której warto skorzystać z usług tego specjalisty, jest podział spadku, lub podział majątku w trakcie rozwodu. W wielu przypadkach profesjonalizm i duża wiedza pomagają zakończyć sprawę pozytywnie.
Radcy prawni zajmują się także sprawami związanymi z windykacją długu, niewypłaceniem lub znaczącym zmniejszeniem kwoty odszkodowania przez ubezpieczyciela. Ci specjaliści są również częstymi uczestnikami procesów sądowych związanych z nieuzasadnionym zwolnieniem i innymi naruszeniami prawa pracy. Oprócz tego radcy prawni zajmują się pomocą w rozwiązywaniu sporów rodzinnych i sąsiedzkich. Dzięki szerokiej wiedzy mogą występować także w roli pełnomocnika w sprawach gospodarczych.
W przypadku współpracy z przedsiębiorstwami radcy prawni najczęściej zajmują się analizą i opiniowaniem zapisów umieszczonych w umowach lub aneksach. Dzięki nim firmy nie narażają się na nadmierne ryzyko lub oszustwo ze strony potencjalnych wspólników.