Uzyskanie kredytu we frankach oznaczało wyższą kwotę kredytu przy takiej samej zdolności kredytowej oraz dużo niższe raty. Wiązało się jednak również z ryzykiem, wynikającym przede wszystkim ze zmienności kursu waluty oraz z nieuczciwych zapisów, umieszczanych przez banki w zawieranych umowach. Czym dokładnie jest kredyt we frankach, dlaczego część banków była nieuczciwa i jak poradzić sobie z kredytem we frankach szwajcarskich? Sprawdź już teraz w naszym wpisie.
Czym jest kredyt we frankach szwajcarskich?
Kredyt we frankach szwajcarskich był produktem bankowym, oferowanym pod dwiema postaciami:
- jako kredyt denominowany,
- jako kredyt indeksowany.
Kredyty denominowane, to takie, których wartość wskazuje się we franku szwajcarskim, a następnie po przeliczeniu wypłaca w złotówkach. Raty zatem spłacane są w walucie polskiej, po przeliczeniu według bankowego kursu wymiany walut. Kredyt indeksowany to z kolei kredyt w walucie polskiej i w niej spłacany. Jego wysokość zależy jednak od kursu franka szwajcarskiego. W efekcie frankowicze zobowiązani zostali do spłacania kwot przekraczających kwoty, które otrzymali. Wzrost kursu franka szwajcarskiego powoduje bowiem wzrost rat.
Skąd wynikają problemy frankowiczów?
Problemy osób, zaciągających kredyt we franku szwajcarskim nie wynikają jednak jedynie z wahania jego kursów, lecz również z nieuczciwej polityki banków, które w umowach kredytowych stosowały niezrozumiałe dla klientów klauzule umowne oraz niedozwolone. Problemem jest także dowolność banków w ustalaniu kursu franka szwajcarskiego oraz brak zabezpieczeń dla osób, zaciągających kredyt, przed wzrostem wartości franka szwajcarskiego.
Jak uporać się z kredytem we frankach szwajcarskich?
W związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sąd może zdecydować o przewalutowaniu kredytu z korzystnym oprocentowaniem, a nawet o unieważnieniu umowy kredytowej, dlatego, jeśli jesteś zaciągnąłeś kredyt we frankach, warto walczyć o swoje interesy. W tym celu należy wystąpić na drogę sądową. Nasza kancelaria radcy prawnego podejmie się prowadzenia tego typu spraw oraz pomoże ci przejść przez prawne zawiłości. Zanim jednak wkroczysz na sądową ścieżkę, upewnij się, że kwota kredytu jest wyrażona we frankach szwajcarskich lub że jest przeliczana na ich podstawie. Do umowy dołącz aneksy zawierane z bankiem podczas trwania kredytu. Następnie, jeszcze przed napisaniem pozwu, skonsultuj się z naszym prawnikiem, który wnikliwe przeanalizuje twoją umowę i określi, jakie są szanse jej zaskarżenia. Po konsultacji z radcą wystąp do banku o zaświadczenie o kredycie frankowym, zawierającym dokładne kwoty i daty dotyczące spłacania poszczególnych rat. Będzie ono potrzebne do napisania pozwu, a następnie zostanie dołączone do niego jako dowód. Kolejnym krokiem jest wezwanie banku do dobrowolnej zapłaty roszczenia. W tym celu złóż pismo w trybie reklamacji, na którego rozpatrzenie bank będzie miał trzydzieści dni. W przypadku odpowiedzi negatywnej wnieś pozew do właściwego Sądu Okręgowego. Aby mieć pewność, że pozew został sporządzony poprawnie, w sposób, zwiększający twoje szanse na wygraną, zleć jego sporządzenie naszej kancelarii. Pamiętaj, kredyt we frankach to nie wyrok! Warto walczyć o swoje interesy.