Ostatnio coraz częściej usłyszeć można w mediach o tzw. metodach na stłuczkę, czyli próbach wyłudzenia odszkodowań. Niestety tego typu zdarzenia drogowe nie należą do rzadkości i każdy kierowca może stać się ofiarą przestępców. Chociaż rzecz jasna jest to oszustwo, to jednak ubezpieczyciele nierzadko wypłacają świadczenia. Jak się przed tym bronić? Co zrobić w sytuacji, gdy ktoś chce wyłudzić odszkodowanie? Kilka wskazówek w dalszej części naszego wpisu.
Wyłudzenie odszkodowania — na czym to polega?
Statystyki pokazują, że próby wyłudzenia odszkodowań nie należą do rzadkości. Jest to jeden ze sposobów, w jaki oszuści próbują wyłudzić pieniądze od firm ubezpieczeniowych. W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych bardzo często dotyczy to kolizji, do których świadomie doprowadzają właściciele lekko uszkodzonych pojazdów. Celem jest próba wyłudzenia pieniędzy z polisy innego uczestnika ruchu drogowego, które pokryłyby koszt dokonania niezbędnych napraw. Kolejnym przykładem tego typu wyłudzeń są roszczenia składane za rzekome uszkodzenie ciała w wyniku wypadku drogowego.
Oprócz tego, co jakiś czas można usłyszeć w mediach o działalności zorganizowanych grup oszustów, którzy fingują zdarzenia drogowe. Doprowadzają oni do kolizji lub wypadków, następnie sporządzają dokumentację, oświadczenia i na tej podstawie żądają wypłaty świadczenia. We wszystkich tych przypadkach mamy do czynienia z wyłudzaniem odszkodowania.
Jak nietrudno się domyślić, ofiarami tego typu działalności są nie tyle firmy ubezpieczeniowe, ile ich klienci. Odszkodowania i inne świadczenia są przecież wypłacane z ich składek. Zjawisko przestępczości ubezpieczeniowej ma więc bezpośredni wpływ na cenę ubezpieczeń, dlatego też tak ważne jest, aby skutecznie walczyć z tym procederem.
Jak walczyć z wyłudzaniem odszkodowań?
Jak już zostało wspomniane, próby wyłudzenia odszkodowania mogą tak naprawdę dotknąć każdego kierowcę, dlatego też warto mieć w samochodzie kamerę. Za sprawą rejestratora wideo można przedstawić przebieg zdarzeń i udowodnić swoją niewinność. Bardzo ważne jest też, aby zawsze kierować się zasadą ograniczonego zaufania w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego.
Jeśli dojdzie do zdarzenia, które wyraźnie budzi Twoją wątpliwość, wezwij na miejsce policję. Doświadczeni funkcjonariusze często są w stanie dostrzec szczegóły, których nie dostrzegają zestresowani uczestnicy kolizji bądź wypadku. Po spisaniu oświadczenia należy zabrać ze sobą egzemplarz, aby mieć do niego wgląd podczas późniejszego rozpatrywania sprawy. Warto też skontaktować się ze specjalistą w zakresie prawa odszkodowawczego. W tym przypadku zapraszamy do skorzystania z usług naszej Kancelarii Radcy Prawnego w Tychach. Posiadamy w tej dziedzinie niezbędną wiedzę i wieloletnie doświadczenie. Zapewniamy nie tylko obiektywną i dogłębną analizę dokumentacji i zgromadzonych dowodów, ale i reprezentujemy Klienta w sposób świadomy i całkowicie obiektywny. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.